Nosová sliznica je veľmi citlivá a husto pretkaná jemnými cievami, ktoré sa nachádzajú tesne pod povrchom. To znamená, že sú ľahko zraniteľné a pri určitom tlaku alebo podráždení môžu prasknúť.
Čo sa v organizme deje, keď krv tečie z nosa?
Krvácanie z nosa vzniká najčastejšie v prednej časti nosovej priehradky v oblasti nazývanej locus Kiesselbachi. Keď v nej nastane narušenie ciev, krv začne vytekať nosom. Strata krvi je ale obvykle malá a krv sa veľmi často zastaví sama vďaka tomu, že sa v organizme aktivuje systém zrážania krvi. Krvné doštičky pri ňom vytvoria na porušenom mieste zátku. Telo potom aktivuje takzvané koagulačné faktory, ktoré pomôžu vytvoriť pevnú sieť zachytávajúcu krvné bunky – tá pomôže zaceliť cievu. Telo zároveň reaguje na porušenie stiahnutím cievy, čím dôjde k obmedzeniu prietoku krvi v postihnutej oblasti.
Príčiny krvácania z nosa môžu byť rôzne
V niektorých prípadoch je príčina krvácania z nosa jasná, inokedy je potrebné zamyslieť sa, čo ho mohlo spôsobiť.
- Bezprostredné príčiny
Krvácanie z nosa často súvisí s mechanickým poškodením – môže ísť o úraz, ale tiež dotýkanie sa nosovej sliznice rukami, časté siakanie alebo trenie nosa. Ku krvácaniu dochádza v priamej súvislosti s nimi.
- Ďalšie príčiny
Dôvodom krvácania môže byť aj dlhodobý pobyt v prekúrených alebo klimatizovaných miestnostiach. Vzduch je v nich totiž veľmi suchý a kvôli vysušeniu môže byť sliznica krehkejšia a náchylnejšia na prasknutie. Rovnako je tak pre sliznicu namáhavý prechod z tepla do zimy alebo pobyt v dráždivom prostredí. Typicky ide o zadymené, parfumované alebo prašné priestory.
Pri krvácaní z nosa pomôže tlak i chlad
Ak dôjde ku krvácaniu, je dôležité zachovať pokoj. Vhodné je predkloniť hlavu mierne dopredu, aby krv nestekala do krku (v minulosti odporúčané zaklonenie hlavy nie je najvhodnejší spôsob). Zároveň si jemne, ale pevne stlačte mäkkú časť nosa palcom a ukazováčikom a držte aspoň 5 – 10 minút. Tlak na postihnuté cievy podporí ich stiahnutie. Po celý čas dýchajte pomaly ústami. Pomôcť môže tiež studený obklad (napríklad ľad zabalený do látky) priložený na koreň nosa, alebo vdychovanie vlhkého vzduchu.
Aj keď to môže byť ťažké, po zastavení krvácania sa snažte vyhnúť siakaniu alebo silnému kýchaniu, aby nedošlo k opätovnému podráždeniu sliznice.
Dôležitá je starostlivosť o nosovú sliznicu
Ak vám občas tečie krv z nosa, zamerajte sa najmä na to, aby vaša nosová sliznica bola čo najmenej namáhaná.
- Vyhýbajte sa, ak je to možné, prostrediu dráždiacemu sliznice (prašné, zadymené, prekúrené alebo klimatizované miestnosti).
- V prípade, že často bývate v nevhodnom prostredí, udržujte nosovú sliznicu zvlhčenú. Môžete použiť soľné spreje alebo nosové oleje, ktoré pomáhajú udržiavať prirodzenú vlhkosť, prípadne zvlhčovač vzduchu.
- Pri siakaní sa snažte príliš netlačiť a pri čistení nosa buďte čo najjemnejší.
- Fajčenie negatívne ovplyvňuje prekrvenie, a preto je krvácanie z nosa ďalším dôvodom, prečo s ním prestať.
- Dbajte na dostatok látok podporujúcich normálne zrážanie krvi, napríklad vitamín K.
- Obmedzte nadmernú fyzickú námahu spojenú so zvýšením tlaku v cievach.
Zdroj:
https://www.szpi.gov.cz/clanek/voditka-k-problematice-zdravotnich-a-vyzivovych-tvrzeni.aspx